Czwartek, 13 czerwca 2024, imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana

Okulary przeciwsłoneczne


Wielokrotnie, idąc ulicą podczas słonecznego dnia, mrużymy oczy chroniąc je przed zbyt silnym światłem. Zamiast wykrzywiać twarz warto więc zaopatrzyć się w okulary słoneczne.DLACZEGO NOSIMY OKULARY PRZECIWSŁONECZNE?

Jedną z podstawowych funkcji okularów przeciwsłonecznych jest wspomniane ograniczenie ilości światła docierającego do naszych oczu. Zdarza się bowiem, że do oka dociera wielokrotnie silniejsze światło niż jest to niezbędne do zapewnienia dobrego widzenia. Efekt taki, nazywany olśnieniem, może powodować ból oczu, a jego redukcja polega właśnie na ograniczeniu ilości światła wpadającego do oka.
Innym ważnym powodem używania okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszego wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a w szczególności promieniowania ultrafioletowego (UV). Terminem ultrafiolet określa się światło, którego długość fali zawiera się w przedziale od około 200 do około 400nm. Jest to światło niewidzialne dla człowieka. Ochrona przed tego typu promieniowaniem jest ważna, ponieważ może być ono przyczyną wielu chorób z rakiem włącznie. Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy zakresy:

  • UVA (315-400nm) - może powodować zwiotczenie skóry i zmarszczki,
  • UVB (290-315nm) - bywa przyczyną zaćmy, zwyrodnień siatkówki rogówki oka, oparzeń skóry, raka skóry
  • UVC (200-290nm) - przy długotrwałej ekspozycji może być przyczyną raka skóry, jednak ze względu na to, że większość tego promieniowania jest absorbowana przez warstwę ozonową, jego wpływ na człowieka jest znikomy.
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE

Ważnym powodem, dla którego decydujemy się na noszenie okularów przeciwsłonecznych, jest też wyostrzanie obrazu. Zwykle zamglenie obrazu jest spowodowane rozproszeniem światła o najkrótszej długości fali (niebieskiego - zgodnie z prawami fizyki) na drobinach kurzu i pary wodnej w powietrzu. Eliminacja efektu rozmycia obrazu sprowadza się więc do ograniczenia przepuszczalności światła niebieskiego przez szkła okularów przeciwsłonecznych.
Możemy też ograniczyć ilość światła czerwonego docierającego do naszych oczu, przez co wyeliminować ewentualne podrażnienie i uczucie suchości oczu. Należy jednak pamiętać, aby eliminacja poszczególnych składowych światła nie powodowała przekłamań kolorystycznych w obserwowanych obrazach.
Częstą zaletą wielu okularów przeciwsłonecznych, docenianą szczególnie przez kierowców, jest redukcja odblasków od różnych powierzchni. Szkła takich okularów posiadają właściwości polaryzujące, przez co do oka dociera tylko światło o określonej płaszczyźnie polaryzacji - światło pochodzące tylko bezpośrednio ze źródła. Wszelkie odbicia światła, np. od karoserii samochodu, czy od powierzchni wody, są przez te okulary całkowicie eliminowane.
Osoby cierpiące na wady refrakcji oczu docenią zapewne fakt możliwości noszenia przyciemnionych okularów korekcyjnych. Okulary takie mogą posiadać wiele ze wspomnianych właściwości, co powoduje, że konieczność używania szkieł korekcyjnych nie dyskryminuje w żaden sposób wobec ochrony wzroku przed światłem słonecznym. Szczególnym typem takich okularów są okulary fotochromatyczne, zmieniające natężenie swego zabarwienia pod wpływem padającego nań promieniowania słonecznego. Im mocniej świeci słońce tym okulary te są ciemniejsze i przez to przepuszczają mniej światła. W zaciemnionych pomieszczeniach stają się niemal całkowicie bezbarwne. Nie działają jednak zbyt dobrze za szklanymi zasłonami, jakimi są min. szyby samochodowe, dlatego okulary taki nie są polecane dla kierowców.

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE


PODSUMOWUJĄC

Okulary przeciwsłoneczne powinny poprawiać komfort widzenia, eliminować zmęczenie wzroku, ograniczać zamglenie obrazów, wzmacniać kontrast przy jednoczesnym zachowaniu rzeczywistych relacji kolorów, chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i oczywiście sprostać wymogom mody, elegancji i naszego gustu.

OKULARY PRZECIWSŁONECZNEKUPUJEMY OKULARY PRZECIWSŁONECZNE

Kupując okulary przeciwsłoneczne zwróćmy uwagę na:

  • redukcję promieniowania UVA i UVB w zakresie 99-100%; nie chodzi tu jednak o naklejkę informująca nas o tym fakcie, ale o faktyczne właściwości szkieł,
  • przeznaczenie okularów i zgodnie z nim dobrać przyciemnienie okularów; w normalnych warunkach wystarczające jest przyciemnienie 25%, na narty lub nad jezioro należy wybrać okulary przyciemnione około 50%; nie należy używać okularów przyciemnionych powyżej 50% bez konsultacji z lekarzem,
  • ewentualną jazdę samochodem, wędkowanie, itp. aby zastanowić się nad wyborem szkieł polaryzujących czy wyostrzających obrazy, pamiętając o konieczności zachowania wyraźnych, rzeczywistych relacji kolorystycznych
  • wielkość oprawek - obecnie modne są stosunkowo małe oprawki, które nie zasłaniają całego oka i światło słoneczne zupełnie swobodnie dociera do jego wnętrza omijając szkła; w takich przypadkach celowe jest używanie np. dodatkowego nakrycia głowy.

Opinie

GALERIA
KURSY

Obecnie nie ma żadnych kursów
OSTATNIO NA FORUM

dardo 06-06-2024 13:57:02
Eyelove12 17-05-2024 13:46:52
Eyelove12 14-05-2024 13:21:36
meso 14-05-2024 13:17:23
lena456 30-04-2024 11:44:53
REKLAMA
Copyright © 3w design team 1999-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez upoważnienia wzbronione.
System reklamy Test