Ludzie widzą coraz gorzej. Liczne badania prowadzone na całym świecie dowodzą coraz częstszego występowania wad wzroku wśród współczesnych społeczeństw. Coraz częstsze występowanie krótkowzroczności łączone jest przez wielu specjalistów z intensywną pracą wzrokową, do jakiej zmuszamy nasze oczy w coraz bardziej stechnicyzowanym świecie. Krótkowzroczność staje się schorzeniem cywilizacyjnym.
Dotyka ona w sposób szczególny mieszkańców dużych aglomeracji miejskich. Szczególnie podatna na tę wadę wzroku jest młodzież ucząca się.
Niepokojący jest również fakt, że wiele osób potrzebujących korekcji optycznej nie stosuje jej, a o samej wadzie związanej z niepełną ostrością wzroku dowiaduje się przypadkowo.
Brak odpowiedniej korekcji wzroku może powodować gorsze wyniki w nauce i w pracy, wypadki drogowe, problemy neurologiczne.
Spostrzeżenia te prowadzą do wniosku o potrzebie przeprowadzania regularnych badań okulistycznych i promowania korekcji wad wzroku, nawet wtedy, gdy badani nie odczuwają wyraźnego pogorszenia ostrości wzroku.
Trzej najwięksi producenci soczewek kontaktowych: Ciba Vision, Johnson&Johnson - dywizja Vision Care i Bausch&Lomb postanowili połączyć siły i zawiązać Koalicję na Rzecz Soczewek Kontaktowych, której jednym z głównych zadań jest edukacja i zwiększanie świadomości okulistycznej wśród młodzieży, a także rodziców, nauczycieli i opiekunów.
Punktem wyjścia do wszystkich działań Koalicji na Rzecz Soczewek Kontaktowych jest upowszechnienie konieczności regularnych wizyt kontrolnych u lekarza okulisty. Regularna kontrola wzroku nie tylko pozwala na diagnostykę i korekcję typowych wad wzroku, ale umożliwia także wykrycie w odpowiednim momencie schorzeń, które mogą przekształcić się w poważny problem (zaćma, jaskra, choroby siatkówki).
Wielu szczególnie młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma już wadę wzroku. Co więcej, część z nich doskonale z tą wadą funkcjonuje, ponieważ jest ona kompensowana pracą drugiego oka lub zwiększonym wysiłkiem mózgu. Długotrwała kompensacja prowadzi jednak do nieodwracalnych zmian w organizmie, a dodatkowy, niefizjologiczny wysiłek odbija się niekorzystnie na koncentracji i wywołuje często dolegliwości neurologiczne.
Dlatego następnym działaniem Koalicji na Rzecz Soczewek Kontaktowych będzie zaktywizowanie całego środowiska medycznego w celu przeprowadzenia kompleksowych, ogólnopolskich badań i zgromadzenia reprezentatywnych danych na temat stanu wzroku młodzieży. Pozwoli to nie tylko zobrazować skalę problemu, ale także zdefiniować powiązania między występowaniem określonych wad wzroku i różnymi czynnikami ryzyka.
Ważnym celem statutowym Koalicji będą starania, aby zgromadzona dokumentacja stała się podstawą do budowania skutecznych programów profilaktycznych.
Wiedza o konieczności odpowiedniej korekcji wzroku i podstawowych zasadach profilaktyki okulistycznej powinna iść w parze z wiedzą o najnowszych metodach korekcji wzroku. Soczewki kontaktowe jako najnowocześniejsza i najwygodniejsza metoda korekcji wad wzroku zasługuje na popularyzację, by podobnie jak w wysoko rozwiniętych krajach świata w pełni uczestniczyć w walce z narastającym problemem społecznym.
Chcemy, aby diagnoza o konieczności korekcji wzroku wiązała się ze świadomością istnienia wyboru jej metody. Będziemy dążyć, aby stosowanie soczewek kontaktowych nie było łączone jedynie z wyborem dyktowanym względami estetyki lub wygody, ale żeby towarzyszyła temu wiedza, że soczewki kontaktowe są optymalnym rozwiązaniem profilaktycznym przy wielu schorzeniach. Naszym celem jest by najnowocześniejsza i wysoce skuteczna metoda korekcji została zauważona przez gremia mające wpływ na systemowe rozwiązania profilaktyki wzroku oraz by soczewki kontaktowe przestały być traktowane przez decydentów jak ekskluzywna zabawka.
Rozwiązanie powszechnie stosowane w świecie odgrywa wiodącą rolę w korekcji wad wzroku - w Polsce nie może być inaczej.
Wyrażamy nadzieję, że stworzona przez nas Koalicja na Rzecz Soczewek Kontaktowych przyczyni się do upowszechnienia wiedzy z zakresu profilaktyki okulistycznej, a w konsekwencji do poprawy stanu wzroku Polaków.
|
Tweet |
|