Czwartek, 13 czerwca 2024, imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana

Dlaczego młodzież nie chce korygować wad wzroku


Dlaczego młodzież nie chce korygować wad wzroku.

Kultura masowa i mass media kształtują obraz społeczeństwa bez widocznych wad. Uśmiech o białych zębach, szczupła wysportowana sylwetka, jasne szczere spojrzenie. Takie postaci atakują nas z reklam, filmów czy programów telewizyjnych. Jeżeli takie nie są, to dlatego by pokazać ich fajtłapowatość. U młodzieży strach przed odrzuceniem jest często silniejszy niż troska o własne zdrowie.

Krótkowzroczna młodzież

Okuliści alarmują, że rośnie liczba młodzieży wymagającej korekcji wzroku. Psychologowie również spotykają się z tym zjawiskiem w swoich gabinetach. Zgłaszają się do nas młodzi ludzie z powodu specyficznych trudności w nauce, kłopotów z koncentracją uwagi, wzmożoną męczliwością. Czasami obserwacja zachowania badanego /układ ciała przy pracy, nachylanie i przekrzywianie głowy, mrużenie oczu/ sugerują, że jedną z przyczyn może być wada wzroku. Rodzice pytani o to mówią iż nikt do tej pory nie zwracał im na to uwagi, a kontrola wzroku w ich odczuciu powinna się odbywać na wyraźne zlecenie. Brak więc świadomości konieczności badań kontrolnych u okulisty.
Rodzice nawet wiedząc, że dziecko ma wadę wzroku, ale nie łączą tego faktu z występującymi kłopotami. Wada wzroku bywa traktowana jako pewna cecha dziecka, która być może sama zniknie. Nikt nie dba więc o korekcję tej wady. Zdarza się i to wcale nie rzadko, że młody człowiek dopytany mówi, że wie o tym, że powinien nosić okulary, ale właśnie zapomniał, zgubił, albo nie chce ich nosić. Warto się zastanowić, dlaczego tak się dzieje.

Okularnicy poza nawiasem

Po pierwsze okulary przeszkadzają w wielu formach aktywności istotnej dla młodzieży. Dzieci zdejmują je do biegania, gry w piłkę, tańca.....Zdejmują i zapominają, zdejmują i gorzej widzą.
Okulary mogą oznaczać konieczność rezygnacji ze sportu, a to grozi "wypadnięciem" z grupy rówieśniczej i utratą poczucie przynależności.
Młody człowiek noszący okulary często jest obiektem kpin. "Okularnik" to zdecydowanie pejoratywne określenie. A przecież dojrzewanie to taki okres w życiu, kiedy słabnie autorytet dorosłych, a zwłaszcza rodziców. Najważniejsza staję się grupa rówieśnicza. Młodzi ludzie tam właśnie szukają akceptacji, poczucia bezpieczeństwa, mają potrzebę silnej identyfikacji. Jeśli ktoś staje się obiektem kpin przestaje czuć się dobrze w grupie, czuje się nieakceptowany, odtrącany. Konsekwencje psychologiczne tego bywają zwykle znaczne i mogą się objawiać: spadkiem poczucia własnej wartości, zaniżoną samooceną, spadkiem motywacji do działania, wzrostem poziomu agresji, wzrostem poziomu lęku, poczuciem osamotnienia.

Bez protezy, a więc atrakcyjny

W okresie dojrzewania wygląd zewnętrzny staje się dla młodych ludzi niezwykle ważny. Własna atrakcyjność fizyczna to coś czemu młodzi ludzie poświęcają niezwykle wiele uwagi. Atrakcyjność ta powinna być potwierdzona przez grupę oraz rówieśników płci przeciwnej. W imię podporządkowania się wymogom mody młodzi ludzie gotowi są do dużych wyrzeczeń i rezygnacji z własnego komfortu, a nawet zdrowia. Okulary to element, który jest bardzo widoczny - często wręcz uniemożliwiają one przynależność do niektórych grup.

Idol zawsze w kontaktach

Najczęstszą formą spędzania wolnego czasu przez nastolatki jest oglądanie telewizji. Najchętniej oglądają one filmy, programy muzyczne i transmisje z imprez oraz programy sportowe. Już ta informacja daje odpowiedz na pytanie, kto dziś jest idolem młodzieży, do kogo się porównują i jak w dobie kultury masowej kształtowane są wzorce. Idolami stają się: piosenkarze, muzycy, aktorzy, prezenterzy telewizyjni, sportowcy. I bez względu na to czy nam się to podoba czy nie to na nich i na ich wyglądzie chcą się wzorować młodzi ludzie. Przyglądając się sylwetkom idoli można łatwo zauważyć, że bardzo rzadko występują oni w okularach. Nawet ci, którzy mają wadę wzroku wymagającą korekcji zaczynając karierę okulary zmieniają na soczewki kontaktowe. Jeśli pojawia się "okularnik" w komiksie czy filmie/ ich bohaterowie często stają się idolami/ to po to aby w szybkiej, skrótowej formie pokazać, że jest to ktoś odbierany jako fajtłapa i nieudacznik. W tej sytuacji okulary korekcyjne nie są na pewno atrakcyjne dla młodych ludzi. Być może szansą dla młodych ludzi z będą dobrze dobrane soczewki kontaktowe będą dla nich.
Zajmując się od ponad dwudziestu lat udzielaniem pomocy psychologicznej dzieciom młodzieży i ich rodzicom z roku na rok obserwuj ę wzrost liczby osób szukających pomocy. Jedną z wielu przyczyn takiego stanu rzeczy jest wzrost problemów zdrowotnych wśród dzieci i młodzieży. Lekarze różnych specjalnosci biją na alarm. Uważam więc, że każda akcja mogąca choć w niewielkim stopniu przyczynić się do zmiany tego stanu rzeczy wymaga wsparcia przez różne środowiska.

Opinie

anka545 [2017-10-06 14:06]
Odpowiedź jest prosta: Chodzi tutaj o wygląd. Młodzież nie lubi okularów. Przerabiałam to z moją córką, więc kupiłam jej soczewki. Gdy skończyła 18 lat zrobiła sobie zabieg Lentivu w klinice Optegra.
Creatorex [2018-12-06 10:39]
Ja specjalnie czekałem od 11 r.ż. do 21, żeby wada przestała postępować, żeby zrobić zabieg :) Nienawidziłem okularów. Na szczęście Dr Michnowski z Białegostoku zniwelował moją wadę laserem (Lentivu).
GALERIA
KURSY

Obecnie nie ma żadnych kursów
OSTATNIO NA FORUM

dardo 06-06-2024 13:57:02
Eyelove12 17-05-2024 13:46:52
Eyelove12 14-05-2024 13:21:36
meso 14-05-2024 13:17:23
lena456 30-04-2024 11:44:53
REKLAMA
Copyright © 3w design team 1999-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez upoważnienia wzbronione.
System reklamy Test