Wtorek, 16 lipca 2024, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
REKLAMA

FAQ


Pytanie:
Moje pytenie dotyczy operacji metodą LASIK. Mam 29 lat, jestem krótkowidzem z wadą L -3.75 i P -3.75 dodatkowo występuje u mnie astygmatyzm. Wada ta pojawiła się u mnie między 12 a 13 rokiem życia. Od tego czasu czynnie uprawiam "kontaktowe" dyscypliny sporu, a od czterech lat również nurkowanie. Chcę skorygować swoją wadę wzroku w/w metodą LASIK nie wiem jednak,czy będę mógł dalej zajmować sie nurkowaniem i intensywnie trenować. Bardzo proszę o wyrażenie swojej opinii.
Odpowiedź redakcji:
Nic mi nie wiadomo o tego rodzaju przeciwwskazaniach i o ile żadne z powikłań pooperacyjnych nie spowoduje konfliktu z w/w dyscyplinami to nie powinno być problemu z dalszym ich uprawianiem.
 
Pytanie:
Czy lepiej jest kupić okulary antyrefleksyjne czy filtr na monitor. Co daje lepszą ochronę wzroku.
Odpowiedź redakcji:
Współczesne monitory same posiadają już wysokiej jakości filtry ochronne. Dlatego znacznie rzadziej używa się już teraz filtrów monitorowych, a co raz częściej okularów z powłoką antyrefleksyjną. Zapraszam do lektury artykułu: "Wzrok przed monitorem".
 
Pytanie:
Co się stanie w przypadku nie leczonej gradówki oka i jakie są rokowania co do leczenia maścią neomycynową w przypadku dziecka lat 3.
Odpowiedź redakcji:
Leczenie gradówki nieoperacyjnie jest skuteczne tylko w pierwszych dniach jej rozwoju. W późniejszym okresie wymagana jest interwencja chirurgiczna. Gradówka jest wprawdzie niebolesnym, ale jednak zapalnym stanem i dlatego należy usunąć ją stosunkowo wcześnie. Nieleczona od razu może powodować komplikacje przy późniejszych próbach jej usunięcia.
 
Pytanie:
Moje dziecko ma wysoką krótkowzroczność -8 oraz -12.Jednocześnie ma dopiero 8 lat. Czy można zatrzymać postępowanie wady? Które ośrodki w Polsce mają w tym doświadczenie?
Odpowiedź redakcji:
W takim przypadku doszukiwałbym się przyczyn w chorobach ogólnoustrojowych, lub następstw pourazowych. Najlepszym posunięciem jest skierowanie się o pomoc do ośrodków klinicznych (w tym do kliniki katowickiej).
 
Pytanie:
Trzy lata temu rozpoczęła się u mnie postępująca krótkowzroczność. Dzisiaj nosze okulary -2.0D. Mam pytanie jak używać tych okularów. Czy nosić je cały czas a tylko zdejmować gdy pracuje się przy komputerze lub czyta książkę czy tez nie nosić w ogole a zakładać tylko na chwile gdy trzeba cos zobaczyć z tablicy ( jestem uczniem ) ? Spotkałem się z rożnymi teoriami i generalnie nic nie jest dobre gdyż co roku muszę zmieniać szkła o -0.5d.
Odpowiedź redakcji:
Wnioskując z opisu jest Pan młodą osobą. Postępowanie wady wzroku jest związane ze wzrostem gałki ocznej i może postępować do 22-25 roku życia. Czasami przy męczącej dla wzroku pracy wiek ten przesuwa się nawet do 30 roku życia. Jeśli zaś chodzi o noszenie okularów, to ciągłe noszenie okularów jest zgodne z konwencjonalną nauką, natomiast częste ich zdejmowanie czyni zadość teorii Batesa i jej podobnym (proszę zajrzeć do działu Od natury). Generalnie o wzrok trzeba dbać, starać się nie przemęczać oczu, a proponowane przez dra Batesa ćwiczenia mogą pomóc w zahamowaniu rozwoju wady i wręcz jej cofnięcie.
 
Pytanie:
Posiadam monitor NEC Multi Sync FE 700 (kolorowy, TCO'99, 17 calowy) oraz kartę graficzną RIVA TNT 2 model 64 (32 MB). Jaką rozdzielczość obrazu powinnam ustawić, aby moje oczy nie męczyły się a wzrok nie pogarszał? Do dyspozycji mam następujące wartości: Rozdzielczość: 640x480, 800x600, 1024x768, 1152x864, 1280x960 i 1280x1024 pikseli. Częstotliwość: 60, 70, 72, 75, 85, 100, 120, 140, 144, 150, 170, 200, 240 Hz. Czy ewentualnie mam jeszcze dokupić filtr na ekran tego monitora oraz manipulować kontrastem i jasnością?
Odpowiedź redakcji:
O ile wiem opisany monitor posiada parametry optymalne: 1024x768 przy częstotliwości do 87Hz. Takie też ustawienia proponowałbym zastosować. W monitorach nowej generacji nie ma wymogu stosowania filtru ochronnego, jednak chcąc dmuchać na zimne - jego obecność na pewno nie zaszkodzi. Co do kontrastu i jasności należy go dobrać według uznania - obraz powinien być stonowany, a znajdujące się na nim obiekty wyraźne.
 
Pytanie:
Od pewnego czasu mam męty w ciałku szklistym, objawia się to widzeniem "pajączków" przesuwających sie wraz z ruchami oka. Mialem robione badania - lekarz powiedział, że siatkówka jest nie odwarstwiona. Przypisał mi krople VITREOLENT, które mam brać przez miesiąc 3 razy dziennie. Biorę je już 18 dni i nie widzę żadnej poprawy. Jest chyba jeszcze gorzej. Mam 16 lat i dużą wade wzroku: -6. Zaczynam się już martwić, ponieważ jest to bardzo uciążliwe i nie widać poprawy. Czy te "męty" są poważną sprawą i kiedy przestanę w końcu je widzieć?
Odpowiedź redakcji:
Sprawa tzw. muszek w ciałku szklistym oka była już poruszana na łamach Forum. Niestety, o ile muszki nie powodują pogłębienia wady wzroku, lekarze nie podejmują się zwykle ich leczenia. Męty w ciele szklistym posiadają wszyscy, przy czym w różnej ilości - jednym przeszkadzają, innym nie. Tak czy inaczej proszę uzbroić się w cierpliwość - jest Pan obecnie w okresie dojrzewania i w Pana organiźmie zachodzą wielkie zmiany; dotyczą one także oczu. Proszę kontrolować regularnie wzrok i nie przejmować się, a wszystko napewno będzie w porządku.
 
Pytanie:
Co to jest zaćma i jak ją leczyć?
Odpowiedź redakcji:
Odpowiadając krótko na postawione pytanie: zaćma to zmętnienie soczewki oka powstające w procesie normalnego starzenia się organizmu (zaćma starcza), w następstwie urazu mechanicznego, chemicznego lub energią promienistą (zaćma urazowa), chorób ogólnoustrojowych lub miejscowych oka. Ta słownikowa definicja choroby nie wyczerpuje oczywiście tak szerokiego tematu, jakim jest zaćma i dlatego przygotowywane są artykuły poświęcone zaćmie i jej leczeniu - wkrótce pojawią się na łamach naszej witryny.
 
Pytanie:
Mam 27 lat. Kilka miesięcy temu zauważyłem, ze prawe oko widzi mniej ostro niż lewe. Słyszałem, ze praca przed komputerem powoduje utratę ostrości widzenia, ale moje lewe oko wciąż widzi idealnie. Ostatnie badanie wzroku przechodziłem w lutym '99: nie było żadnych zmian w dnie oka, a akomodacja była OK (w obu oczach). Przeciętnie spędzam 3-4 godziny przed monitorem i staram się robić 3 przerwy. Nie odczuwam pieczenia ani objawów suchości w oczach po odejściu od monitora. Jednak prawe oko odczuwam wręcz fizycznie jako inne, mam wrażenie jakby powieki miały inny współczynnik tarcia. Mam subiektywne odczucie jakby te oko było większe. Niewyraźnie widzę przedmioty bliskie i dalekie, a kolory są mniej intensywne i jakby zamglone. Odczuwam dyskomfort przy oglądaniu TV, a także w obserwacji świata, gdyż każde z oczu widzi inaczej.
Odpowiedź redakcji:
Jedyne, co mogę Panu poradzić, to ponowna wizyta u specjalisty - nie jestem w stanie oczywiście postawić diagnozy na odległość. Praca przy komputerze wymaga niestety dość dokładnej korekcji wad refrakcyjnych wzroku, a niewielkie niedokorygowanie przy długiej pracy przy komputerze może powodować pogłębianie się wady. Proszę więc odwiedzić okulistę i przedstawić mu opisane objawy, a on, po zbadaniu Pana, postawi na pewno odpowiednią diagnozę.
 
Pytanie:
Pół roku temu miałam wylew przedsiatkówkowy w jednym oku. Do dzisiaj widzę plamę. Podobno pomaga na to laserowy masaż plamki. Na czym to polega i gdzie to w Polsce można zrobić?
Odpowiedź redakcji:
Masarz plamki jest zabiegiem polegającym na poddaniu siatkówki oka działaniu światła lasera o małej mocy - nie następuje wtedy koagulacja a tylko stymulujące podrażnianie "masowanych" obszarów. Zabiegi takie wykonują duże ośrodki medyczne, w szczególności akademickie, w całej Polsce.
 
1  2  ...  7  Następna
GALERIA
KURSY

Obecnie nie ma żadnych kursów
OSTATNIO NA FORUM

bajak4321 15-07-2024 17:16:11
namiria 15-07-2024 09:32:58
dardo 15-07-2024 08:25:59
pegaz 14-06-2024 14:50:22
dardo 06-06-2024 13:57:02
REKLAMA
Copyright © 3w design team 1999-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez upoważnienia wzbronione.
System reklamy Test