Prof. dr hab. med. Józef Kałużny.
Badania epidemiologiczne dotyczące ostrości wzroku i wad refrakcji prowadzone są na całym świecie. W ostatnich latach wykazują coraz częstsze występowanie krótkowzroczności.
W Polsce w roku 1954 Miratyńska-Rusinowa wykazała, że krótkowzroczność występuje u około 15% osób w wieku 14-26 lat. W roku 1999 Sobczak i Czepita znaleźli krótkowzroczność w 29% u uczniów szkół średnich.
Badania kierowane przez Klinikę Okulistyczną w Bydgoszczy, a prowadzone w Bydgoszczy, Gdańsku, Lublinie, Łodzi i Warszawie objęły około 8000 uczniów liceów ogólnokształcących w wieku 14-19 lat. W całym materiale tylko 59% badanych ma pełną ostrość wzroku obu oczu bez żadnej dodatkowej korekcji. Wśród osób 18- i 19-letnich pełną ostrość wzroku obu oczu ma tylko niecałe 50%.
Wynika z tego, że wśród młodzieży z liceów ogólnokształcących dużych miast 41 % powinno korzystać z pomocy optycznych. Korekcję taką stosuje tylko 33% i są to zazwyczaj tradycyjne okulary(28%). Soczewki kontaktowe obecnie wybiera tylko 5% badanych.
Co jest zaskakujące , 8% licealistów nie widzi dobrze, wymaga korekcji optycznej, a jednak jej nie stosuje.
Wada wzroku niewyrównana lub też źle wyrównana nie tylko zmniejsza komfort życia, ale może być przyczyną wielu dolegliwości, a także trudności w nauce i pracy.
|
Tweet |
|