Czwartek, 13 czerwca 2024, imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
REKLAMA

Jak dbać o soczewki kontaktowe


Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Coraz częściej soczewki kontaktowe są stosowane zamiast okularów jako wygodniejsze, a przy niektórych aktywnościach ? wprost niezbędne. Prawidłowe dbanie o soczewki eliminuje większość typowych problemów związanych z ich używaniem.

Podstawowe zalecenia dla wszystkich

Należy przechowywać i czyścić soczewki zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczy to m.in. czasu oraz sposobu dezynfekcji, a także dotykania powierzchni soczewek. Niezbędny będzie płyn do dezynfekcji soczewek, aby zmyć z nich drobnoustroje i inne zanieczyszczenia. Konieczne jest także zaopatrzenie się w specjalny pojemnik do przechowywania nieużywanych soczewek, regularne dezynfekowanie go i wymienianie co miesiąc. A przed każdym nakładaniem soczewek, lub choćby ich dotknięciem trzeba pamiętać o dokładnym myciu rąk. Nie wolno stosować płynu pielęgnacyjnego po upływie terminu ważności preparatu. Absolutnie nie należy też płukać soczewek wodą z kranu, bo znajdują się w niej drobnoustroje. Jeśli bierzemy prysznic lub kąpiemy się w basenie, trzeba wcześniej zdjąć soczewki, aby uniknąć zakażenia oka. Jeżeli chcemy używać lakierów do włosów, soczewki nakładamy dopiero po spryskaniu fryzury lakierem, by drobinki kosmetyku nie przykleiły się do powierzchni soczewki. Można stosować makijaż oczu podczas używania soczewek, ale należy częściej wymieniać kosmetyki takie jak tusz do rzęs czy kredka do oczu, żeby nie powodowały podrażnień. Nie należy wybierać tuszów pogrubiających rzęsy, bo ich drobinki mogą opadać na soczewki.

Postępowanie dostosowane do rodzaju soczewek

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych. Niektóre z nich trzeba zakładać i zdejmować codziennie, inne można nosić tylko przez jeden dzień, a następnie trzeba je wyrzucić. Nie wolno nosić soczewek dłużej niż przewiduje producent, a także wielokrotnie używać soczewek jednorazowych, nawet po dezynfekcji. Grozi to infekcjami oka, podobnie, jak kilkukrotne korzystanie z jednej porcji płynu czyszczącego.

Jak wybrać odpowiedni płyn do dezynfekcji?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów do konserwacji soczewek kontaktowych. Niekiedy producent soczewek zaleca użycie konkretnego płynu. W wyborze odpowiedniego preparatu pomoże również apteka internetowa, w której możemy porównać wiele produktów w ciągu kilku minut. Przykładem takiego płynu wysokiej jakości jest Meni Care Plus, zapewniający skuteczność, a jednocześnie łagodny dla oczu. Inna propozycja to płyn Lenscare , do czyszczenia oraz przechowywania soczewek. Warto także zaopatrzyć się w krople eliminujące problem suchego oka, niekiedy towarzyszący korzystaniu z soczewek kontaktowych.

Artykuł napisany przez specjalistów z apo-discounter.pl

Opinie

GALERIA
KURSY

Obecnie nie ma żadnych kursów
OSTATNIO NA FORUM

dardo 06-06-2024 13:57:02
Eyelove12 17-05-2024 13:46:52
Eyelove12 14-05-2024 13:21:36
meso 14-05-2024 13:17:23
lena456 30-04-2024 11:44:53
REKLAMA
Copyright © 3w design team 1999-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez upoważnienia wzbronione.
System reklamy Test