Poniedziałek, 29 maja 2023, imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
REKLAMA

Astygmatyzm (niezborność rogówkowa)


Prawidłowe oko człowieka zbudowane jest w ten sposób, że na siatkówce otrzymywany jest ostry obraz obserwowanego przedmiotu. Jest to możliwe dzięki takiej budowie oka, która zapewnia skupianie wszystkich promieni świetlnych wpadających do oka w jego ognisku. Bieg promieni świetlnych w oku prawidłowym przedstawia poniższy rysunek.

OKO PRAWIDŁOWE


Astygmatyzm (niezborność rogówkowa) jest wadą polegającą na zniekształceniu widzenia wskutek niesymetryczności rogówki oka. Jeżeli promień krzywizny rogówki oka w płaszczyźnie pionowej jest inny niż w płaszczyźnie poziomej, to promienie świetlne padające na różne części rogówki załamywane są w różnym stopniu. Powoduje to, że obraz widziany przez pacjenta jest nieostry. Często zdarza się, że gdy pokazuje się pacjentowi znak krzyżyka, on widzi ostro tylko jedno jego ramię - pionowe lub poziome. Taki astygmatyzm nazywa się regularnym, a oko takie posiada dwie ogniskowe. Aby skorygować taką wadę stosuje się okulary z soczewkami cylindrycznymi. Oko ludzkie posiada zwykle tzw. niezborność fizjologiczną o wartości do 0,5D, która nie wymaga korekcji. Poniższy rysunek przedstawia bieg promieni w oku z astygmatyzmem regularnym.

BIEG PROMIENI ŚWIETLNYCH W OKU Z ASTYGMATYZMEM REGULARNYM


Urazy oka są często przyczyną nierównej powierzchni rogówki, co powoduje astygmatyzm nieregularny, cechujący się większą ilością ogniskowych. Aby skorygować taką wadę konieczne jest zastosowanie soczewek kontaktowych na powierzchni oka, lub specjalnych żeli okulistycznych wyrównujących powierzchnię rogówki. Poniżej widzimy bieg promieni w oku z astygmatyzmem nieregularnym, wynik korekcji tej wady przez zastosowanie soczewki kontaktowej i wygląd oka z astygmatyzmem nieregularnym z soczewką kontaktową.

BIEG PROMIENI ŚWIETLNYCH W OKU Z ASTYGMATYZMEM NIEREGULARNYM


WPŁYW KOREKCJI ASTYGMATYZMU NIEREGULARNEGO PRZEZ SOCZEWKĘ KONTAKTOWĄ NA BIEG PROMIENI ŚWIETLNYCH


WYGLĄD OKA Z ASTYGMATYZMEM NIEREGULARNYM Z SOCZEWKĄ KONTAKTOWĄ

Opinie

GALERIA
KURSY

Obecnie nie ma żadnych kursów
OSTATNIO NA FORUM

bajak4321 08-05-2023 16:35:51
irmn 07-03-2023 17:11:59
irmn 02-03-2023 08:47:43
irmn 02-03-2023 08:45:54
mirla 27-02-2023 19:03:13
PROMOWANE FIRMY

,  
Tezari,  
REKLAMA
Copyright © 3w design team 1999-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez upoważnienia wzbronione.
System reklamy Test