Czwartek, 13 maja 2021, imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Jaglica


Jaglica (med. trachoma) zwana ziarnicą lub egipskim zapaleniem oczu. Choroba ta wywołana jest przez wirus, który przenosi się przez owady oraz przedmioty wspólnego użytku. Również brak higieny twarzy, zły dostęp do świeżej i czystej wody, a także mają poważny wpływ na rozwój tej choroby. Jaglica jest bardzo popularna w krajach rozwijających się jak niektóre państwa w Afryce i Azji, gdzie rocznie za jej przyczyną traci wzrok blisko 6 milionów osób, a u wielu innych dochodzi do jego pogorszenia. Ogólnie choroba ta występuje w 46 krajach, a w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Do zwalczania tej choroby potrzebne jest poprawienie warunków sanitarnych, umożliwienie dostępu do świeżej wody, propagowanie mycia twarzy. Należy jednak nie zapominać o pomocy okulistycznej, stosowaniu leków, a także ingerencji chirurgicznej.

Przebieg egipskiego zapalenia oczu jest długotrwały i często popadają na tą chorobę dzieci. Charakteryzuje się ona żółtymi grudkami rozwijającymi się w spojówce. Grudki te rosną do pewnego momentu, po którym pękają. Wydzielają wówczas silnie zakaźną substancję, która powoduje stan zapalny. Stan ten prowadzi do bliznowacenia spojówki, co w konsekwencji wywołuje niewłaściwy wrost rzęs, a także poważne powikłania rogówkowe. Ziarnica obejmuje także powieki.

Ciekawym wydarzeniem związanym z omawianą chorobą jest przypadek polskiego lekarza pani dr med. Krystyny Jaworskiej-Kozakowej. Pod czas wojny opiekowała się chorymi na jaglice. Wśród jej podopiecznych byli też tacy, którzy nie leczyli się na nią. Jednak kiedy nastąpiło zagrożenie zabrania pacjentów do obozów, ta wywołała u nich chorobę, która miała identyczne objawy jak ziarnica. Niemcy nie odważyli się nikogo zabrać, ponieważ panicznie bali się jaglicy. Można tu pokusić się o stwierdzenie, że jaglica nie tylko niszczy wzrok, ale może także uratować życie.

Opinie

GALERIA
KURSY

Obecnie nie ma żadnych kursów
OSTATNIO NA FORUM

rudnikal 07-05-2021 12:42:23
zbyszekres 06-05-2021 13:50:03
paulus 06-05-2021 13:48:12
snieg 06-05-2021 13:47:36
BojewskaMarta 06-05-2021 13:46:01
PROMOWANE FIRMY

,  
Tezari,  
REKLAMA
Copyright © 3w design team 1999-2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez upoważnienia wzbronione.
System reklamy Test