Wtorek, 16 lipca 2024, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Zapalenie spojówek


Najczęstszą chorobą spojówek są jej stany zapalne. Rozwijają się one wskutek działania drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak gronkowce, paciorkowce, pneumokoki, wirusy, lub różnorodnych czynników zewnętrznych, np. złych warunków oświetleniowych, pyłu, kurzu, kosmetyków i dymu. Choroba może występować w postaci ortej lub przewlekłej.

Zapalenie ostre charakteryzuje się:

 • silnym przekrwieniem spojówek powiekowych i gałkowych,
 • światłowstrętem,
 • swędzeniem i pieczeniem powiek,
 • niekiedy następuje obrzęk limfatycznych węzłów przyuszniczych, podżuchwowych i szyjnych.

W zapaleniu przewlekłym:

 • spojówka gałkowa jest przekrwiona,
 • występuje wydzielina w kątach oka.


ZAPALENIE SPOJÓWEK BAKTERYJNE

ZAPALENIE SPOJÓWEK OSTRE PNEUMOKOKOWE - Zapalenie to występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, często razem z nieżytem górnych dróg oddechowych, gdyż wywoływane jest przez Gram - dodatnie dwoinki zapalenia płuc. Objawia się silnym przekrwieniem i obrzękiem powiek, rozpoczynając się najczęściej najpierw w jednym oku a następnie przechodząc do drugiego. Zapalenie to leczy się antybiotykami.


ZAPALENIE KĄTOWE SPOJÓWEK MORAXA - AXENFELDA - Ta choroba wywoływana jest z kolei przez Gram - ujemny dwuprątek. Wśród objawów wymienić można:

 • gromadzenie lepkiej wydzieliny w kątach powiek,
 • silne swędzenie i pieczenie oczu,
 • silne zaczerwienienie i wilgotnienie skóry w kątach powiek.

Leczenie zapalenia kątowego spojówek polega na stosowaniu do oczu 0,25% roztworu siarczanu cynku, będącego środkiem ściągającym.


ZAPALENIE SPOJÓWEK U NOWORODKÓW - Wywoływane jest ono podczas porodu przez gronkowce złociste lub dwoinki rzeżączki. Stan zapalny cechuje silne ropienie obu oczu ze skłonnością przechodzenia na rogówkę. Leczenie polega na podawaniu antybiotyku do worka spojówkowego.ZAPALENIE SPOJÓWEK WIRUSOWE

NAGMINNE ZAPALENIE SPOJÓWEK I ROGÓWKI - Jest ono wywoływane przez adenowirus 8, a do objawów zalicza się:

 • silne przekrwienie spojówek powiekowych i gałkowych,
 • obfitą wydzielinę ropną w worku spojówkowym,
 • zmiany w rogówce mogące pojawić się w parę dni od wystąpienia objawów spojówkowych.

Zapalenie to leczy się antybiotykami w celu zapobieżenia wtórnym zakażeniom oraz podając leki łagodzące objawy zapalne.


ZAPALENIE SPOJÓWEK WYWOŁANE WIRUSEM OPRYSZCZKI ZWYKŁEJ - Choroba ta występuje zwykle u dzieci i objawia się:

 • ostrym, grudkowym zapaleniem spojówek,
 • powiększeniem limfatycznych węzłów okolicy przyusznej,
 • często dołączają się objawy zapalne ze strony rogówki: nacieki i ubytki nabłonka o kształcie drzewkowatym.

Leczenie w tym przypadku zależy od objawów klinicznych.UCZULENIOWE ZAPALENIE SPOJÓWEK

Jest to ostatnio dość często spotykane schorzenie. Choroba ta może być wywołana pyłami roślinnymi, cząstkami pochodzenia zwierzęcego, kurzem, substancjami chemicznymi, bakteriami, kosmetykami, a nawet lekarstwami. Zapalenia alergiczne występują zwykle w postaci ostrej z silnym obrzękiem spojówek i powiek oraz obfitą wydzieliną. Zwykle powyższym objawom towarzyszy świąd, pieczenie, łzawienie, światłowstręt. W przewlekłych zapaleniach alergicznych objawy są znacznie łagodniejsze i przeważa swędzenie i pieczenie powiek i spojówek. Stosuje się leczenie lekami ściągającymi i odczulającymi.


ZAPALENIE SPOJÓWEK WIOSENNE - Na spojówkach obu oczu pojawiają się grudki o wyglądzie kamieni brukowych. Spojówki powieki dolnej staja się mleczne, a w ciężkich przypadkach spojówka gałkowa wokół rogówki fałduje się. Stosowana jest zwykle kuracja kortykosteroidami.

ZAPALENIE SPOJÓWEK POLEKOWE - Choroba ta objawia się ciastowatym obrzękiem skóry powiek z silnym przekrwieniem spojówek powiekowej i gałkowej. Po ustąpieniu objawów ostrych zdarza się, że pojawi się stan przewlekły. Skóra powiek jest wówczas mniej zaczerwieniona, ale marszy się i jest chropowata. Długo natomiast może utrzymywać się światłowstręt, łzawienie i przekrwienie spojówek. Leczenie, które stosuje się w takich przypadkach, polega na aplikowaniu leków odczulających i ściągających.

ZAPALENIE SPOJÓWEK I ROGÓWKI PRYSZCZYKOWE - Jest reakcją alergiczną na tuberkuloproteinę. Na spojówce gałkowej w pobliżu brzegu rogówki widać małe białe pryszcze, a także podobne nacieki skierowane do środka rogówki. Charakterystyczne jest wnikanie naczyń krwionośnych z obwodu rogówki w kierunku nacieku. Kuracja polega na stosowaniu leków rozszerzających źrenicę, przeciwzapalnych, oraz antybiotyków.ZAPALENIE SPOJÓWEK O NIEUSTALONEJ ETIOLOGII

ZAPALENIE GRUDKOWE SPOJÓWEK - może występować w postaci ostrej i przewlekłej, a choroba objawia się występowaniem twardych grudek na spojówce powiekowej. Leczenie odbywa się przez podanie leków ściągających i odczulających.ZWYRODNIENIE SPOJÓWEK

TŁUSZCZYK - jest to szarawo-żółtawe wzniesienie na spojówce gałkowej, zlokalizowane najczęściej po stronie nosowej w obrębie szpary powiekowej. Zwyrodnienie to leczy się operacyjnie.

SKRZYDLIK - to zgrubienie spojówki gałkowej w obrębie szpary powiekowej, występujące w kształcie trojkąta zwróconego wierzchołkiem do rogówki. Tutaj także stosuje się leczenie operacyjne.

Opinie

kasiaj [2014-08-22 10:38]
Ja ostatnio przechodziłam przez zapalenie spojówek i badzo mi pomogły krople sulfacetamid. Nawet nie wiedziałam, że takie są skuteczne. Polecam.
magurka [2014-11-29 11:13]
Parę tygodni temu przechodziłam przez alergiczne zapalenie spojówek i gdyby nie te krople, to pewnie do dziś bym się męczyła, bo nic mi nie pomagało. A teraz jest już ok.
laurka [2014-08-26 14:08]
Też stosowałam te krople, tylko że u synka. Fajne, że mają taki długi termin ważności, to się nie marnują i zawsze człowiek ma pod ręką :)
kiszynka [2017-12-29 14:43]
U mnie to jak pojawiają się zaczerwienione oczy to od razu używam starazolin i pomaga. Od razu czuję ulgę bo przestaje pieć, polecam każdemu no i można kupić bez recepty
kosek [2018-03-14 11:59]
dużo czasu spędzam czytając książki i nietstey potrzebuję kropli, które nawilżą skutecznie moje oczy. Starazolin okazał się strzałem w dziesiątkję ;) dawno żadne krople tak mi nie pomogły jak te ;)
GALERIA
KURSY

Obecnie nie ma żadnych kursów
OSTATNIO NA FORUM

bajak4321 15-07-2024 17:16:11
namiria 15-07-2024 09:32:58
dardo 15-07-2024 08:25:59
pegaz 14-06-2024 14:50:22
dardo 06-06-2024 13:57:02
REKLAMA
Copyright © 3w design team 1999-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez upoważnienia wzbronione.
System reklamy Test