Czwartek, 13 czerwca 2024, imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana

Rodzaje infekcji, uszkodzeń i zapaleń nerwu wzrokowego.


Rodzaje infekcji, uszkodzeń i zapaleń nerwu wzrokowego.

Rzeżączkowe zapalenie oczu. Jest to choroba, która występuje u noworodków, którą to rodzące się dzieci zarażają się od swych matek chorych na nieleczoną rzeżączke. Do rozprzestrzenienia się choroby dochodzi dość szybko. W niedługim czasie zainfekowane są spojówka, rogówka, siatkówka, a nawet całe oko. Leczenie polega na wkropleniu jednoprocentowego azotanu srebra. Zabieg ten powinien być wykonany zaraz po narodzinach. Matka takiego dziecka może nieświadomie przekazać potomkowi tę chorobę, ponieważ rzeżączka czasami ma postać bezobjawową.

Zapalenie nerwu wzrokowego jest najczęstrzą chorobą tego nerwu. Spowodowane jest infekcją bakteryjną, wirusową lub zatruciem chemicznym. Zapalenie to dotyczy odcinka pozagałkowego lub wewnątrzgałkowego. Zapalenie odcinka wewnątrzgałkowego występuje w chorobach zakaźnych głównie o ostrym przebiegu. Jego wywołanie może spowodować także wirusy takich chorób jak grypa, kiła, a także choroby reumatyczne czy też zatrucie związkami siarki i ołowiu. Czasem taki stan jest początkiem chorób mózgu i rdzenia nerwowego jak np. stwardnienie rozsiane. Następują tu ubytki w polu i ostrości widzenia. Czasem dochodzi do całkowitej destrukcji nerwu wzrokowego co powoduje utratę wzroku. Zapalenie odcinka pozagałkowego powoduje pogorszenie jakości widzenia, bólu oczu, a także zaburzenia w odbiereniu kolorów i barw. Może dotyczyć zarówno jednego, jak i obu oczu. W tym przypadku, w przeciwieństwie do poprzedniego, tarcza nerwu ma prawidlowy wygląd. Leczenie tu należy podjąć możliwie jak najszybciej, ponieważ daje to znacznie wyższe rokowania.

Równie częstym uszkodzeniem nerwu wzrokowego jest uszkodzenie wynikające z zatrucia alkoholem metylowym. Następuje tu zaburzenie ostrości widzenia, a często nawet całkowita utrata wzroku. Symptomy zapalenia nerwu widoczne są już po kilku godzinach. Leczenie odbywa się poprzez wstrzyknięcia środków przeciwzapalnych, a po ustąpieniu symptomów zapalnych, zaimplikowaniu środków rozszeżających miejscowych naczyń w celu ukrwienia siatkówki. Dodatkowymi lekami są leki zapobiegające zanikowi nerwów wzrokowych. Zabiegi medyczne odbywają się na wtrzyknięciu w miejsca bliskie stanom zapalnym co często odbywa się pozagałkowo. Zanik nerwu wzrokowego objawia się bladością tarczy nerwu i zwężeniem naczyń krwionośnych siatkówki. Przyczyną tego zaburzenia może być zanik prosty lub wtórny. Prosty występuje często w chorobach ośrodkowego układu nerwowego. Wtórny natomiast jest stanem następującym po zapaleniu wewnątrzgałkowym nerwu wzrokowego lub tarczy zastoinowej. Przyczynami tych chorób mogą być urazy mechaniczne, zatrucia lub są spowodowane jaskrą. Leczenie podobne jak pozostałych przypadkach.

Opinie

GALERIA
KURSY

Obecnie nie ma żadnych kursów
OSTATNIO NA FORUM

dardo 06-06-2024 13:57:02
Eyelove12 17-05-2024 13:46:52
Eyelove12 14-05-2024 13:21:36
meso 14-05-2024 13:17:23
lena456 30-04-2024 11:44:53
REKLAMA
Copyright © 3w design team 1999-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez upoważnienia wzbronione.
System reklamy Test