Czwartek, 13 czerwca 2024, imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
REKLAMA

LASIK


LASIK jest najnowszą metodą laserowej chirurgii refrakcji oczu. Nazwa pochodzi od angielskiej nazwy Laser Assisted In-Situ Keratomileusis. Metoda ta jest metodą łączoną mechaniczno-laserową, przy czym zmiana właściwości refrakcyjnych oka wykonywana jest przy użyciu światła laserowego. Wykorzystuje się ultrafioletowy (a więc emitujący niewidzialne dla człowieka światło) laser ekscimerowy, który umożliwia usunięcie tkanki z dokładnością do 0,25 mikrometra (dla porównania - włos ludzki ma grubość około 50 mikrometrów). Jest to związane z długością fali świetlnej emitowanej przez ten laser.

Całość operacji można podzielić na kilka etapów:

  • Przygotowanie oka, które polega na zaaplikowaniu kropli do oka, które powodują znieczulenie i jednocześnie unieruchomienie oka. Daje to dodatkowo komfort psychiczny pacjentowi.
  • Wokół rogówki zakłada się mały pierścień ssący, którego zadaniem jest podwyższenie ciśnienia w przedniej części oka (ze stanu normalnego - około 20 Hg, do około 60 Hg), w celu zwiększenia dokładności dalszych czynności. Pierścień ten stanowi jednocześnie platformę, po której poruszał się będzie mikrokeratom.

PIERŚCIEN SSĄCY ZAKŁADANY NA ROGÓWKĘ


  • Mikrokeratom przypomina trochę maszynkę do golenia i taką też spełnia funkcję. Przy jego użyciu odcinana jest ta część rogówki, która znajduje się ponad pierścieniem, przy czym mały jej fragment pozostaje nienaruszony. W wyniku tego powstaje klapka, którą odchyla się by dalsze czynności wykonywać na tkankach znajdujących się pod nią.

MIKROKERATOM

DZIAŁANIE MIKROKERATOMU

WYNIK DZIAŁANIA MIKROKERATOMU - KLAPKA

ODGINANIE KLAPKI


  • Przy użyciu lasera ekscimerowego dokonuje się usunięcia tkanek modelując w ten sposób kształt rogówki w taki sposób, aby nadać jej odpowiednią moc optyczną.


DZIAŁANIE LASERA


  • Uprzednio odchylona klapka przywracana jest na swoje dawne miejsce i bez konieczności szycia rozpoczyna się proces zrastania tkanek. Cała operacja trwa 15-30 minut. Po zabiegu przez okres paru tygodni podaje się jeszcze krople do oczu.


ZAKOŃCZENIE OPERACJICO DALEJ?

LASIK jest zabiegiem, który pozwala pacjentowi niemal natychmiast wrócić do codziennych zajęć. Większość pacjentów jest w stanie wrócić do pracy po 24 godzinach od zabiegu. Dzieje się tak dlatego, że delikatna powierzchnia rogówki pozostaje nienaruszona. Jednak aby klapka zrosła się "na dobre" z rogówką potrzeba wielu lat. Niektórzy specjaliści twierdzą nawet, że idealne zrośnięcie się tych tkanek wcale nie jest możliwe. Nie stanowi to jednak zwykle poważnej przeszkody w normalnym życiu pacjenta. Przez pierwszy dzień po zabiegu większość pacjentów odczuwa delikatny ból opisywany zwykle jakby swędzenie, czy uwieranie. Ból ten zwykle mija po 24-48 godzinach od zabiegu.JAKA PRZYSZŁOŚĆ?

LASIK jest metodą młodą i w związku z tym dość ciężko jest przewidzieć faktyczną przyszłość pacjentów. Można jednak wyrokować na podstawie badań nad metodą ALK, której LASIK jest unowocześnioną wersją. Początki metody ALK sięgają przełomu lat 60/70 i żyjący do dziś pacjenci wskazują na dość dużą jej stabilność.

Znane są oczywiście badania prowadzone nad pooperacyjnymi zmianami refrakcji zachodzącymi w oku pacjenta. Jedne z tych badań (Salomon Esquenazi) zostały przeprowadzone na próbce 308 oczu. Średnia wada refrakcji wszystkich badanych oczu przed zabiegiem wynosiła -8,50+/-1,75D (w zakresie od -3D do -26D). W trzy miesiące po operacji 269 oczu (87,5%) miało wadę refrakcji poniżej -1D, a po roku 224 oczy (82%). Średnia wada refrakcji wynosiła po trzech miesiącach -0,22D i ustabilizowała się po około półtora roku osiągając poziom -0,5D.CO JESZCZE?

Jak widać na podstawie powyższych badań wynika, że LASIK może być stosowany praktycznie do wady o dowolnej wielkości, nawet powyżej -20D. Możliwe są zarówno zabiegi korygujące krótkowzroczność, nadwzroczność, jak i astygmatyzm. Różny jest tylko sposób prowadzenia wiązki lasera i tym samym różny kształt rogówki.PROWADZENIE LASERA PRZY KOREKCJI MYOPII
PROWADZENIE LASERA PRZY KOREKCJI HYPEROPII
OBSZAR PODDAWANY DZIALANIU LASERA PODCZAS KOREKCJI MYOPII
OBSZAR PODDAWANY DZIALANIU LASERA PRZY KOREKCJI HYPEROPII
POROWNANIE KSZTALTU ROGOWKI PO KOREKCJI MYOPII I HYPEROPII


Dodatkowo możliwe jest natychmiastowe powtórzenie zabiegu w przypadku niedokorygowania oka, a także wykonanie operacji na obu oczach pacjenta tego samego dnia.SAME PLUSY?

Niestety nie! Mimo, że metoda jest najświeższa  i aktualnie najbardziej popularna i polecana, to nie jest idealna i trzeba też wspomnieć o ryzyku i komplikacjach z nią związanych.

Przede wszystkim całość operacji wykonywana jest przez maszyny - komputer, laser, mikrokeratom... Jeśli nawet założymy małe prawdopodobieństwo awarii lasera, czy komputera, złe ich skalibrowania, czy oprogramowania (co faktycznie jest wyjątkowo rzadkie), to zawsze istnieje dość spore ryzyko związane z mikrokeratomem, który jest mechaniczną częścią, a te lubią się niestety psuć. Możliwe są dwa scenariusze. Ten łagodniejszy, to awaria mikrokeratomu w takim stopniu, że po jego użyciu pozostanie klapka o nieidealnej powierzchni. Zwykle w takich przypadkach lekarz zamyka i zabezpiecza klapkę i zaprasza pacjenta na następną wizytę za rok. Do tego czasu klapka zrośnie się na tyle z rogówką, że możliwe będzie nowe cięcie. Znacznie gorzej wygląda ten drugi, na szczęście bardzo rzadki, scenariusz. Otóż istnieje możliwość zniszczenia głębszych warstw rogówki w przypadku awarii mikrokeratomu. Może to spowodować poważne komplikacje z utratą wzroku włącznie. Na pocieszenie dodam tylko, że nie zanotowano żadnego przypadku całkowitej utraty wzroku, ani nawet pogorszenia go w stosunku do stanu przed zabiegiem (chodzi oczywiście o różnicę dioptrii przed i po zabiegu).

U pewnego procenta pacjentów (około 0,1%) nie możliwe jest prawidłowe umiejscowienie pierścienia ssącego na rogówce i wtedy najczęściej lekarz proponuje pacjentowi inny zabieg korekcyjny, bezpieczniejszy w tej sytuacji, np PRK.

Istnieją również inne komplikacje, takie jak niedokorygowanie i nadkorygowanie (dość częste, zwykle w zakresie +/-1D), astygmatyzm (zarówno regularny jak i nieregularny), oraz problemy ze zrastanie się klapki i efekt halo.

Nie znane są konkretne liczby, ale wiadomo też, że istnieje pewne (choć niewielkie) prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy pooperacyjnej (najpóźniej pięć lat po operacji).


REASUMUJĄC...

Jak już wspomniałem LASIK jest w chwili obecnej jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych zabiegów refrakcji oka.

Badania wykazują ponad 95% jego skuteczność w zakresie redukcji wad wzroku, ale pokazują również, że większość jej pacjentów boryka się z komplikacjami i efektami ubocznymi...

Obecnie dobiegają końca badania nad nową techniką, która pozwoli wyeliminować mikrokeratom, będący źródłem największej ilości powikłań LASIK-a. Będzie to urządzenie wykorzystujące strumień wody pod wysokim ciśnieniem do utworzenia klapki. Na etapie testów jest też nowy mikrokeratom, który, dla zwiększenia kontroli jego pracy, a tym samym bezpieczeństwa operacji, będzie przeźroczysty. Zostanie w nim też zmieniona cała mechanika na nowoczesną i mniej zawodną.

Jakie będą przyszłe losy LASIK-a i jego pacjentów - zobaczymy...

Opinie

GALERIA
KURSY

Obecnie nie ma żadnych kursów
OSTATNIO NA FORUM

dardo 06-06-2024 13:57:02
Eyelove12 17-05-2024 13:46:52
Eyelove12 14-05-2024 13:21:36
meso 14-05-2024 13:17:23
lena456 30-04-2024 11:44:53
REKLAMA
Copyright © 3w design team 1999-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez upoważnienia wzbronione.
System reklamy Test