Czwartek, 13 czerwca 2024, imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
REKLAMA

Komputer, antocyjany i oczy


Gdy korzystamy z komputera nasze oczy, bez zmiany pozycji głowy, bezwiednie przemieszczają się z klawiatury na ekran i na inne fragmenty otoczenia wykonując dziennie kilkadziesiąt tysięcy ruchów! Te monotonne, nietypowe i niezwykle intensywne ruchy oczu, jak też promieniowanie ekranu mogą zakłócić fizjologiczny mechanizm wydzielania łez, którego ciągłego działania nie zauważamy. Tymczasem łzy zawierają składniki "oliwiące", które poprzez mruganie powiek, tak jak ruchem wycieraczek samochodowych są rozprowadzane na powierzchni oka. Deficyt oleistego "filmu z łez" wywołuje po pewnym czasie zaczerwienienie i pieczenie oczu, a później bolesny stan zapalny zwany zespołem "suchego oka" Stan zapalny zwiększa liczbę toksycznych wolnych rodników, które w nadmiarze uszkadzają oko. Wolne rodniki, zwane też utleniaczami lub oksydantami - to nadreaktywne, krążące w organizmie cząsteczki chemiczne, które, jak "gorące iskry" uszkadzają delikatne struktury komórek oczu.

Komputer, antocyjany i oczy

Szczególnie narażone na uszkodzenia są delikatne ścianki naczyń włosowatych odżywiających siatkówkę oka, jak też komórki plamki żółtej oka, dzięki którym dobrze widzimy.

Zagrożenie to potęguje się, gdy w tym, co jemy brakuje antyoksydantów tj. substancji, które pomagają zneutralizować nadmiar wolnych rodników. Zwłaszcza niebezpieczny jest deficyt antyoksydantów, gdy dotyka nas stan zapalny oka, czy zbyt intensywnie eksploatujemy narząd wzroku (zbyt długa praca przy komputerze, kierownicy samochodu (kierowcy), itp.). Skutkiem deficytu antyoksydantów, może być przedwczesne pogorszenie ostrości widzenia i w dalszej konsekwencji poważne uszkodzenia narządu wzroku.

Na pytanie - jak przeciwdziałać wspomnianym zagrożeniom nieoczekiwanym sprzymierzeńcem okazała się dobrze znana czarna jagoda, zwana też borówką czernicą (Vaccinum myrtillus).

Dotychczas w lecznictwie tradycjonalnym jagody stosowane były jako środek przeciwbiegunkowy a napary z liści pomocniczo w cukrzycy. Znacznie rzadziej borówka wykorzystywana była w innych terapiach - np. szkorbutu, (gdyż jest współrekordzistą zasobności w wit. C), czy dzięki substancjom aseptycznym w leczeniu infekcji moczowych i w upławach pochwowych. Z owoców i liści V. myrtillus zostało wyodrębnionych szereg związków, należących do różnych grup chemicznych: garbników, flawonoidów, witamin, cukrów, pektyn, kwasów organicznych, irydoidów i terpenów. W jagodach występują różne związki polifenolowe tj. antocyjany odpowiedzialne za kolor owoców, pochodne kwasów cynamonowego i benzoesowego oraz glikozydy flawonolowe.

Na szczególną uwagę zasługują wyodrębnione z czarnej jagody antocjany.

To one stanowią ratunek dla oczu. Wykazują wpływ na odporność ścian naczyń włosowatych . Zmniejszają ich przepuszczalność, kruchość i łamliwość oraz przywracają im elastyczność. Posiadają też właściwości przeciwzapalne, w związku z czym są stosowane w krwawieniach i zaburzeniach mikrokrążenia, zwłaszcza w oftalmologii (poprawiają ukrwienie w obrębie tęczówki oka). Chronią również oko przed wolnymi rodnikami biorąc aktywny udział w przemianach oksydo-redukcyjnych zachodzących w organizmie człowieka. Prawdopodobnie zwiększają stopień regeneracji rodopsyny, czyli barwnika odpowiedzialnego za widzenie oraz mają działanie przeciwzakrzepowe.

Do surowców antocyjanowych należą również owoc bzu czarnego i aronii, kwiat bławatka i malwy czarnej. Jednakże uważa się, że antocjany z czarnej jagody są szczególnie cenne.

Antocjany kojarzone są w celu uzyskania optymalnego efektu leczniczego z beta-karotenem i witaminą E. Wyciąg z Vaccinum myrtillus wpływa na polepszenie widzenia nocnego oraz powoduje szybsze przywrócenie ostrości widzenia. Zalecany jest szczególnie dla osób pracujących przy komputerze, kierowców, ludzi starszych (także z innymi schorzeniami takim jak: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, jaskra), osób źle odżywiających się, spędzających wiele godzin przed telewizorem lub na pełnym słońcu, odczuwających zmęczenie wzroku i pogorszenie ostrości widzenia. Niestety nie należy zapominać, że nawet najdoskonalsze preparaty nie pomogą jeżeli nie damy sobie i oczom trochę odpoczynku.


Na naszym rynku obecnych jest kilka preparatów zawierających antocjany, jako składniki czynne m.in. wartościowy preparat KLARIN poznańskiej firmy FARMAPOL .
Bogaty zestaw ANTOCJANÓW z borówki czernicy i innych cennych dla zdrowia siatkówki oka antyoksydantów, (w tym beta-karoten i witamina E ) - zawiera naturalny, dietetyczny środek spożywczy o nazwie KLARIN poznańskiej firmy FARMAPOL, przeznaczony dla osób dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety.

 • Skład tabletki KLARIN:

 • sproszkowany owoc borówki czernicy, skrobia ziemniaczana, nośnik: amorficzny dwutlenek krzemu i stearynian magnezu, witamina E, nośnik: sól sodowa karboksymetylo-celulozy usieciowana, beta-karoten.
 • Działanie:

 • preparat działa ograniczająco na zaburzenia krążenia siatkówkowego i naczyniowego oczu. Zmniejsza dolegliwości wzrokowe (krótkowzroczność, ślepota dzienna), osłabiona fotowrażliwość w retinopatii cukrzycowej. Wpływa na polepszenie wydolności żylnej kończyn dolnych (żylaki, hemoroidy).
 • Wartość odżywcza 1 tabletki:

 • witamina E - 5 mg*beta-karoten (prowitamina A) - 5 mg*50% realizacji zalecanego dziennego spożycia
 • Przechowywać:

 • preparat przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić przed dostępem do światła i wilgoci.
 • Sposób użycia:

 • 2 razy dziennie po jednej tabletce masa tabletki:370 mg
  Artykuł sponsorowany

  Opinie

  karmel0 [2013-11-27 23:20]
  Ja mam wypróbowany lek, Vitrum Vision. Super chroni oczy, jest to bardzo odczuwalne, bo nie męczą się. W składzie głównie witaminy w dużych ilosciach ale ciekawie połączone. Objawy ustępują b.szybko.
  GALERIA
  KURSY

  Obecnie nie ma żadnych kursów
  OSTATNIO NA FORUM

  dardo 06-06-2024 13:57:02
  Eyelove12 17-05-2024 13:46:52
  Eyelove12 14-05-2024 13:21:36
  meso 14-05-2024 13:17:23
  lena456 30-04-2024 11:44:53
  REKLAMA
  Copyright © 3w design team 1999-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez upoważnienia wzbronione.
  System reklamy Test