Jedną z metod leczenia jaskry jest Irydektomia laserem Nd:YAG.
Kiedy zaleca się wykonanie tego zabiegu ?
Kiedy nie wykonuje się zabiegu ?
Na około godzinę przed wykonaniem zabiegu podaje się lek (w postaci kropli) zapobiegający wzrostowi ciśnienia wewnątrzgałkowego po zakończeniu zabiegu. Jeżeli źrenica nie zwęży się maksymalnie jak to jest możliwe (np. źrenica jest usztywniona w wyniku ostrego ataku jaskry) podaje się jeszcze jedne krople. Powodują one napięcie tęczówki, co ułatwia zabieg oraz łagodzi pooperacyjny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Najlepszym miejscem wykonania irydektomii jest górno-skroniowy kwadrant obwodowej części tęczówki. Przed bezpośrednim użyciem lasera nakłada się specjalną soczewkę kontaktową. Aby tęczówka została przerwana, wiązka laserowa musi być precyzyjnie zogniskowana. Silne wydzielanie się ziaren barwnika świadczy o pomyślnym przerwaniu tęczówki. Aby prawidłowo wykonać irydektomię potrzeba średnio siedmiu impulsów laserowych. Jeśli osoba wykonująca zabieg ma duże doświadczenia może ich liczbę zmniejszyć do jednego lub dwóch.
W zależności od aparatury irydektomię wykonuje się używając energii 4 - 8 mJ (milidżuli). Jeśli zabieg wykonuje się na niebieskiej (cienkiej) tęczówce, to stosuje się impulsy o energii ok. 4 mJ w seriach po 2 - 3 impulsy. Jeśli zaś irydektomię wykonuje się w brązowej tęczówce (grubej, aksamitnie gładkiej) to wykorzystuje się energie zwiększone o 50 - 100 % w porównaniu z przypadkiem dla tęczówki niebieskiej. Osiąga się to przez zwiększenie mocy lasera, albo przez zwiększenie ilości impulsów w jednej serii.
Większa dawka energii i większa liczba impulsów ułatwiają perforację tęczówki, ale powodują wzrost ryzyka uszkodzenia wnętrza oka.
|
Tweet |
|