Wtorek, 16 lipca 2024, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
REKLAMA

Irydektomia


Jedną z metod leczenia jaskry jest Irydektomia laserem Nd:YAG.

Kiedy zaleca się wykonanie tego zabiegu ?

 • Przy jaskrze zamkniętego kąta - ostrej, podostrej i przewlekłej.
 • Po wystąpieniu ostrego ataku jaskry w jednym oku zabieg na drugim oku.
 • Dla wąskiego kąta zagrożonego zamknięciem.
 • Przy wtórnym zamknięciu kąta z blokiem źrenicy.
 • Dla jaskry pierwotnej otwartego kąta z wąskim kątem.

Kiedy nie wykonuje się zabiegu ?

 • Kiedy występuje przymglenie rogówki, ponieważ osłabia to precyzyjne ogniskowanie i zmniejsza moc lasera.
 • Jeśli komora przednia jest płytka. Bardzo mała odległość między tęczówką a rogówką powoduje istnienie ryzyka uszkodzenia śródbłonka w wyniku odbicia promienia lasera lub przewodzenia ciepła wytworzonego przez laser lub działania fali uderzeniowej.

PRZEBIEG ZABIEGU

Na około godzinę przed wykonaniem zabiegu podaje się lek (w postaci kropli) zapobiegający wzrostowi ciśnienia wewnątrzgałkowego po zakończeniu zabiegu. Jeżeli źrenica nie zwęży się maksymalnie jak to jest możliwe (np. źrenica jest usztywniona w wyniku ostrego ataku jaskry) podaje się jeszcze jedne krople. Powodują one napięcie tęczówki, co ułatwia zabieg oraz łagodzi pooperacyjny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Najlepszym miejscem wykonania irydektomii jest górno-skroniowy kwadrant obwodowej części tęczówki. Przed bezpośrednim użyciem lasera nakłada się specjalną soczewkę kontaktową. Aby tęczówka została przerwana, wiązka laserowa musi być precyzyjnie zogniskowana. Silne wydzielanie się ziaren barwnika świadczy o pomyślnym przerwaniu tęczówki. Aby prawidłowo wykonać irydektomię potrzeba średnio siedmiu impulsów laserowych. Jeśli osoba wykonująca zabieg ma duże doświadczenia może ich liczbę zmniejszyć do jednego lub dwóch.PARAMETRY LASERA

W zależności od aparatury irydektomię wykonuje się używając energii 4 - 8 mJ (milidżuli). Jeśli zabieg wykonuje się na niebieskiej (cienkiej) tęczówce, to stosuje się impulsy o energii ok. 4 mJ w seriach po 2 - 3 impulsy. Jeśli zaś irydektomię wykonuje się w brązowej tęczówce (grubej, aksamitnie gładkiej) to wykorzystuje się energie zwiększone o 50 - 100 % w porównaniu z przypadkiem dla tęczówki niebieskiej. Osiąga się to przez zwiększenie mocy lasera, albo przez zwiększenie ilości impulsów w jednej serii.

Większa dawka energii i większa liczba impulsów ułatwiają perforację tęczówki, ale powodują wzrost ryzyka uszkodzenia wnętrza oka.POWIKŁANIA

 • Krwawienie.
  Pojawia się w ok. 50% przypadków, zwykle jest niewielkie i po kilku sekundach ustaje. Utrzymujące się krwawienie można zatrzymać przez ucisk soczewki na rogówkę.
 • Oparzenia rogówki.
  Mogą wystąpić jeśli nie stosuje się soczewki kontaktowej lub jeśli irydektomia wykonywana była na oku z płytka komora przednią.
 • Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.
  Pojawia się czasem w pierwszej godzinie po zabiegu, ale przeważnie jest przemijający. Wiąże się to z nadmiernym rozproszeniem barwnika i stanem zapalnym. Takie niebezpieczne skoki ciśnienia wewnątrzgałkowego eliminuje się podając choremu odpowiednie krople przed zabiegiem.
 • Zapalenie tęczówki.
  Występuje często, ale zwykle jest łagodne i nieszkodliwe. Zbyt agresywne leczenie może być przyczyną ciężkiego zapalenia tęczówki.
 • Zmętnienie soczewki.
  W miejscu zabiegu sporadycznie występuje nie pogłębiające się zmętnienie soczewki. Nie zaobserwowano jednak rozwoju uogólnionej zaćmy.

Opinie

GALERIA
KURSY

Obecnie nie ma żadnych kursów
OSTATNIO NA FORUM

bajak4321 15-07-2024 17:16:11
namiria 15-07-2024 09:32:58
dardo 15-07-2024 08:25:59
pegaz 14-06-2024 14:50:22
dardo 06-06-2024 13:57:02
REKLAMA
Copyright © 3w design team 1999-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez upoważnienia wzbronione.
System reklamy Test