Poniedziałek, 11 grudnia 2023, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Choroby ciała szklistego


Choroby ciała szklistego.

Krwotoki do ciała szklistego. Pojawiają się po urazach, w stanach zapalnych siatkówki i naczyniówki oraz w następstwie różnych chorób jak np. cukrzyca, miażdżyca. W dużych krwotokach szczegóły dna oka nie są widoczne co sprawia, że nie można ich zbadać i ocenić. Stosuje się tu ultradźwięku, aby poprawnie zdiagnozować chorobe. Przy leczeniu stosuje się laseroterapie, krioterapie, leki rozszerzające źrenice i wchłaniające krew.

Ropień ciała szklistego. Choroba ta jest wynika zazwyczaj z urazu przenikającego gałkę oczną lub zakażenia krwiopochodnego. Symptomem choroby jest głównie szarożółty odblask z dna oka. Razem z nią występują wycieki ropne oraz stan zapalny błony naczyniowej. Stan zapalny czasem może stać się ropnym zapaleniem oczodołu, a u dzieci objawy mogą przypominać siatkówczaka. Przy leczeniu stosuje się leki roszerzające źrenice oraz antybiotyki o szerokim spektrum działania pozagałkowego i dożylnie.

Odłączenie ciała szklistego od siatkówki. Jest następstwem przewlekłego zapalenia błony naczyniowej, urazu lub wysokiej krótkowzroczności. Objawami są błyski przed oczami i widzenie mętów, a ostrość widzenia na ogół nie obniża się. Powikłaniem może być odwarstnienie siatkówki. Na chorobę tę leczą się osoby starsze i głównie dotyka ona kobiet. Leczenie tu polega głównie na kontroli siatkówki.

Zmiany w ciele szklistym. Przyczyną choroby jest na ogół zaawansowanej cukrzycy lecz bywa konsekwencją chorób ogólnych. Zmiana ta polega na zroście siatkówki i ciała szklistego wzdłuż nowotworzących się naczyń siatkówki. Podczas podciągania ych naczyń przez tworzące się zrosty dochodzi do wylewów krwawych w ciele szklistym. Taka sytuacja może doprowadzić do odwarstwienia siatkówki. Leczenie polega tu na koagulacji laserowej.

Choroba Ealasa. Występują tu częste powracające krwotoki do ciała szklistego. Nie jest tu znana przyczyna. Choroba ta pojawia się głównie u mężczyzn w wieku młodym lub średnim. Jako leki stosuje się koagulacje laserową i leki wchłaniające krew.

Opinie

GALERIA
KURSY

Obecnie nie ma żadnych kursów
OSTATNIO NA FORUM

bajak4321 07-12-2023 22:13:19
mirla 07-12-2023 12:13:53
noni2009 28-11-2023 13:36:47
irmn 23-11-2023 10:07:15
mirla 15-11-2023 12:30:21
PROMOWANE FIRMY

,  
,  
REKLAMA
Copyright © 3w design team 1999-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez upoważnienia wzbronione.
System reklamy Test